Co jest w środku odtwarzacza?

Komponenty odtwarzacza …

Głównym komponentem współcześnie produkowanych odtwarzaczy, decydującym o ich szybkości działania, energiochłonności, także jakości dźwięku i (ewentualnie) obrazu jest tzw. SoC (System-on-Chip). Jest to układ scalony, pełniący funkcje zarazem procesora centralnego, jak i układu przetwarzającego zapis cyfrowy na analogowy (i odwrotnie). Taki układ zawiera też sprzętowe kodeki audio i wideo. Wszystkie te urządzenia stanowią moduły, wykonane na pojedynczym podłożu półprzewodnikowym. Zastosowanie SoC sprawia, że nasze odtwarzacze są z jednej strony bardziej ekonomiczne, pod różnymi względami projektu, wykonania; ale też bardziej trwałe. Stosowanie SoC-ów zapewnia również mniejszy pobór energii. Produkcja tych układów wymaga jednak bardzo zaawansowanego procesu technologicznego, stąd układy SoC bywają nieraz zastępowane przez SiP (System-in-a-package) tu poszczególne układy są autonomiczne, i po prostu zamknięte w jednej obudowie.
W odtwarzaczach wideo przeważają układy SoC o dużej mocy obliczeniowej, zwykle z w miarę szybkim (jak na tę platformę) procesorem, np. dwurdzeniowym ARM 7, o częstotliwości taktowania od 160 do 200 Mhz. Takie parametry ma SoC firmy Portal Player, i zaimplementowany został w kilku generacjach iPod-ów.

Odtwarzacze iRiver, Creative, Samsung, Panasonic czy Pentagram korzystały (w różnych wersjach) z chipsetów Philipsa, które przez dłuższy czas uchodziły za najlepsze na rynku, o czym zapewne wiedział producent, ustalając ich cenę na dość wysokim pułapie. Warta wspomnienia jest jeszcze firma rodem z naszego kontynentu, a konkretnie Austramicrosystems. Jej układy wykorzystywane były m.in. w Sandiskach, charakteryzują się wysoką mocą wzmacniacza słuchawkowego.

Written by