Kilogramowa cegła, która zmieniła świat.

Telefon – statystyka.

Telefon komórkowy, który dziś ma ponad 40 lat to absolutny fenomen jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się po całym świecie. Dzisiaj ma go niecałe 90% ludzkości, co w przybliżeniu daje nam około 6 miliarda osób. Te dane mogą robić wrażenie.

Początki telefonu

Jednak początki dla telefonu komórkowego, zwanego właśnie kilogramową cegłą wcale nie były takie łatwe. Owa dość śmieszna nazwa nie wzięła się znikąd. Urządzenie przypominało cegłę, która ledwo mieściła się w naszych dłoniach i ważyła tak dużo, że jedna ręka to było za mało. Do tego wszystkiego dochodziła bateria, która nie wytrzymywała nawet pół godziny. Od tego czasu minęło jeszcze kilka lat zanim mogliśmy ujrzeć pierwsze komórki na półkach sklepowych. Kiedy już się pojawiły nie było na nie wielu chętnych. Powód? Oprócz gabarytów była to przede wszystkim cena. Przeliczając ją na naszą walutę było to około 9 tysięcy złoty. Owy gadżet przypadł jednak do gustu ludziom mających wielkie ambicje. Telefon komórkowy był wtedy symbolem życia w luksusie, tylko elitę było stać na taki wydatek. Z czasem to wszystko zaczęło się nieco zmieniać. Przenośne telefony były rozmiarem mniejsze, również bateria starczała na dłużej, do tego dochodziły nowe funkcje. Mimo tego ceny nadal były wysokie i oscylowały w tych samych granicach. Postęp jednak robił swoje i już w latach 90. ceny były znaczące niższe i bardziej przystępne. W międzyczasie pojawiły się wiadomości tekstowe – SMS-y, a także sławna już gra „wąż”. Cały czas pojawiały się nowsze modele. Jednak wydaje się, że to co najważniejsze było dopiero przed nami…

Premiera iPhone’a.

To właśnie wtedy ludzie czatowali od wieczora przez noc, by stać się pierwszymi posiadaczami tego gadżetu. Dziś doskonale wiemy do czego to doprowadziło. Mamy coraz więcej udogodnień i nie wyobrażamy sobie życia bez tego gadżetu. I jeśli myśli, że już możemy mówić o końcu rewolucji „kilogramowej cegły” to jesteśmy w błędzie. Producenci nadal chcą nas zaskakiwać swoimi nowościami jak chociażby pisanie wiadomości za pomocą technologii, która będzie śledziła ruch naszych źrenic!

Written by