Mp4 a YouTube

Filmy na odtwarzaczach przenośnych zwykle nie zachwycają ani jakością, ani wygodą oglądania. Istnieją jednak zastosowania, gdzie mpczwórka ma przewagę nad tradycyjnymi odtwarzaczami stacjonarnymi.

Serwisy internetowe, takie jak YouTube czy Google Video, umożliwiają internautom publikowanie wykonanych przez siebie amatorskich filmików w sieci. Do ich obejrzenia wystarczy przeglądarka internetowa z zainstalowaną najnowszą wtyczką Shockwave Flash. Problem zwykle zaczyna się, gdy pobranym z serwisu filmem chcemy podzielić się ze znajomymi, a w aktualnym momencie nie dysponujemy komputerem podłączonym do sieci.
Z pomocą przychodzą nam zdolne programiki, umożliwiające przekonwertowanie obrazu i dźwięku (zapisanych w pliku flv), na jeden z formatów czytanych przez odtwarzacze mp4, np. format avi zakodowany DivX-em lub MPEG. Przykładem takiego jest Pazera Free FLV to AVI Converter. Jednak wyszukanie odpowiedniego oprogramowania nie jest zwykle aż tak proste, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Także instalacja i obsługa wymagają wiele uwagi.

Dlatego też niektóre odtwarzacze przenośne są fabrycznie wyposażone w możliwość odtwarzania plików w formacie flv. Do tej grupy przynależy m.in. polski produkt, Vedia B6. Być może rozwiązanie to przyśpieszy ekspansję odtwarzaczy mp4, gdyż sekwencje z YouTube wydają się szyte na miarę właśnie pod te urządzenia.

Written by