Muzyka z CD do odtwarzacza mp3

Jak zacząć gromadzić kolekcję muzyczną na nasz odtwarzacz? Możemy posłużyć się mniej legalnymi metodami (o których z pewnością też się dowiecie, ale trochę później i zapewne z trochę innego źródła). Jednak prawdopodobnie większość z nas ma w domu dosyć pokaźną kolekcję płyt CD z bardzo różnorodną muzyką. Choć wielu wieszczyło tym nośnikom koniec podobny do tego, który dotknął długogrające analogi (LP ? longplaye, wielkie, Muzyka CD na MP3czarne płyty, przy których odtwarzaniu można było usłyszeć nie tylko utwór muzyczny, ale też gamę różnorodnych chrzęstów i trzasków, którą można było poszerzyć niewłaściwie obchodząc się z nośnikiem), koniec ten zdaje się przybliżać bardzo drobnymi krokami. Jeżeli nie dysponujesz zbyt szybkim łączem internetowym (co, być może, jest już rzadkością), bardzo by cię pewnie ucieszyło przetransferowanie zawartości swojej kolekcji CD do formatów, które będziesz mógł odsłuchać na odtwarzaczu przenośnym.

W Internecie można znaleźć szeroki zasób programów do zgrywania ścieżek z płyt CD, tzw. ripperów czy konwerterów. Te drugie charakteryzuje to, że przetwarzają również dźwięk z jednego, podanego formatu na inny. Przykładem takiego programu jest FreeRIP MP3. Poza funkcjami konwersji i zgrywania, potrafi też pobrać z sieci tagi (zawierające pełny tytuł utworu, wykonawcę czy nazwę albumu, z którego pochodzi), bazując na informacji zapisanej na płycie, czy teksty piosenek. Umożliwia konwersję pomiędzy formatami: FLAC, WMA, OGG VORBIS, WAV i MP3.

Inne programy tego typu oferują różna funkcjonalność, ich ceny są też dość zróżnicowane (w przypadku wersji shareware). Istnieją również wersje darmowe, na licencji freeware czy nawet udostępniane na jednej z licencji publicznych, np. GPL. Wybór jest więc w miarę duży.

Written by