Odtwarzacz domowej roboty

Odtwarzacze mp3 – działo się 😉

Świat roi się od eksperymentatorów, również w dziedzinie muzyki cyfrowej. Tworzą oni niekoniecznie przenośne odtwarzacze, ale wykonują je z ogólnie dostępnych części i podzespołów. Takie urządzenia z pewnością mogą być bardzo interesujące, a w pewnych specyficznych zastosowaniach  może użyteczniejsze od standardowych, seryjnie produkowanych playerów.
The KrazyKarl.com Car MP3 Player  projekt stworzenia samochodowego odtwarzacza muzyki z użyciem komputera, działającego pod kontrolą Linuksa. W zasadzie jest to zwykły komputer osobisty, włożony do bagażnika, podłączony do samochodowego systemu dźwiękowego i sterowany za pomocą klawiatury numerycznej.

Kolejny projekt powstał w czasach, kiedy standardowe odtwarzacze mp3 nie zadowalały pojemnością, czyli również długością odtwarzania, a niektórzy zapaleńcy chcąc słuchać muzyki przez wiele godzin, musieli radzić sobie sami. Wówczas powstał projekt PJRC. Tutaj długość odtwarzania zapewniał standardowy dysk twardy, a całe urządzenie znów bardziej przypominało niewielki tym razem komputer. Pojemność, jaką mogło zaoferować urządzenia dziś śmieszy marne 1.2 GB to tyle, ile dziś mają najmniejszej pojemności odtwarzacze. Również proces ładowania utworów na taką mp trójkę wymagał niemało zachodu należało wyjąć dysk twardy, podłączyć do stacjonarnego komputera i skorzystać ze specjalnego programu, który zapisywał dane.

Jak widać, nie tylko wyobraźnia, ale też ludzka inwencja nie zna granic.

Written by