Przeglądarki internetowe – nieznane ?

XeroBank Browser

Przeglądarka internetowa XeroBank Broser, dawniej wystepowała pod nazwą Torpark. Jest to zmodyfikowana werjsa przeglądarki internetowej Firefox Portablę, czyli przenośnego Firefoxa.

Przeglądarka ta ma możliwość instalacji na dysku przenośnym, przykładowo na kluczyku USB (czyli najnormalniejszego pendrive’a). Pozwala to na szybkie przenoszenie i nie jest konieczna ponowna instalacja na komputerze, jeżeli XeroBank jest zainstalowany na pendrive’ie, pozwala to na przeglądanie Internetu w każdym możliwym miejscu, bez konieczności instalacji przeglądarki na komputerze. Przeglądarka XeroBank Browser korzysta z serwisu The Onion Router, który pozwala na całkowicie anonimowe (a raczej bardzo utrudnione przeglądanie i śledzenie użytkownika tej przeglądarki) podczas przeglądania sieci i stron internetowych, zwiększa to zabezpieczenie i zmniejszenie szansy na włamanie się do komputera. Przeglądarka stworzona przez firmę Hacktivismo ma swoje wady, które zazwyczaj polegają na długim czasie ładowania się stron internetowych, ponieważ utrudnione jest ładowanie strony przez warstwy serwerów serwisu The Onion Router, co może też skutkować, że niektóre strony w ogóle nie będą się ładować. Może to bardzo utrudnić przeglądanie Internetu.

Przeglądarka XeroBank Browser pozwala na bezpieczniejsze przeglądanie Internetu, jednak przebijanie się przez warstwy serwisu The Onion Router zwiększa się czas otwierania strony, co także może skutkować tym, że niektóre strony się w ogóle nie otworzą.

Maxthon

Maxthon jest internetową przeglądarką, która bazuje na silniku firmy Microsoftu, który nazywa się Trident. Silnik ten pozwala na wyświetlanie stron, a przy tym samym dawać mnóstwo udostępnień, które posiada większość nowoczesnych przeglądarek na świecie.

Maxthon posiada ulepszoną wydajność w stosunku do przeglądarki MSIE. Pozwala na przeglądanie stron internetowych w kartach oraz posiada programowalne gesty myszy, które ułatwiają pracę na tej przeglądarce. Maxthon ma także obsługę metody zwaną „przeciągnij i puść”, która pozwala użytkownikom na pracę na wielu oknach na raz. W pakiecie Maxthon jest także zawarty moduł ochrony prywatności oraz wbudowane narzędzie, które filtruje wszystkie reklamy. Użytkownik może ustawić swoje ulubione strony internetowe w usłudze „ulubione online” oraz posiada on system zabezpieczeń haseł do profilów użytkownika, dzięki tym dwóm opcjom użytkownik ma dostęp do swoich danych z każdego komputera, który posiada Maxthon. Przeglądarka zawiera Czytnik RSS oraz obsługę Google Bar, można także dołączyć pasek do programów zewnętrznych. Możemy dołączać wiele rozszerzeń, które nam pomogą w obsługiwaniu przeglądarki oraz możliwość zmiany skórki. Użytkownik może przypisywać serwery pośredniczące do poszczególnych stron WWW oraz wiele funkcji, które pozwolą na łatwiejsze przeszukiwanie Internetu. Posiada on także funkcjonalny panel boczny oraz wbudowane narzędzie, które posiada wiele możliwość podczas robienia zrzutów z ekranu oraz menedżer pobierania plików.

K-Meleon

K-meleon jest przeglądarka stron internetowych, która stosuje podobny silnik, co Mozilla Firefox, czyli Gecko, jest ona skierowane na przeglądanie Internetu w systemie operacyjnym Microsoft Windows.

Przeglądarka K-Meleon jest podobna do takich przeglądarek jak Gelon czy Epiphany, które są stosowane w systemie operacyjnym GNU/Linuks oraz do przeglądarki internetowej Camino, która jest przystosowana do pracy pod system operacyjny Mac OS X. Przeglądarka internetowa K-Meleon jest niezwykle prosta w obsłudze i jej wygląd można dostosować do własnych potrzeb i zmieniać, kiedy nam się to tylko podoba, aby jak najłatwiejsza była praca na tej przeglądarce. Dzięki niej możemy przeglądać strony internetowe w kartach (podobne do zakładek w Mozilli) oraz zapisywanie ich w ulubionych zakładkach, aby nie trzeba było szukać ich ponownie. Możemy zapisane strony grupować w tematyki, o których nazwie i przyporządkowaniu możemy my sami decydować, ważne jest to, że zapisane strony internetowe mogą się powtarzać i nie musimy przeszukiwać każdej zapisanej strony, aby znaleźć, tą którą chcemy ponownie zapisać, podobnie rozwiązania zostały zastosowane w przeglądarce Epiphany. Przeglądarka internetowe K-Meleon jest wolnym oprogramowanie, które jest wydawane i dystrybuowane na warunkach licencji GNU GPL. Można ją pobrać z Internetu na nasz komputer i nie musimy bać się konsekwencji, ponieważ program nie jest chroniony prawami autorskimi. Obecna wersja przeglądarki K-Meleon została oznaczona numerem 1.5.3.

IceCat

GNU IceCat jest przeglądarką, która została wydana z wyłącznie wolnego oprogramowania. Została ona rozprowadzona przez Projekt GNU i jest forkiem (czyli bliźniaczą kopią) przeglądarki Mozilla Firefox.

GNU IceCat została wykonana na bazie innej przeglądarki, jaka jest Mozilla Firefox. Różnic pomiędzy IceCat, a Mozillą Firefox jest kilka, związane są one przede wszystkim z tego, na jakiej zasadzie zostały wytworzone te dwie przeglądarki internetowe. GNU IceCat jest w pełni wolnym oprogramowaniem, co znaczy, że może być swobodnie rozprowadzana i zmieniania według własnego uznania, przeciwieństwem do tego jest przeglądarka Mozilla Firefox, która mimo tego, że jest darmowa nie udostępniono jej kodu źródłowego (jedynie pierwsze wersje, jeszcze przed ogłoszeniem przez Fundację Mozilla zabronienia przez używania nazwy Firefox w programach, które zostały wytworzone przez programistów na zasadzie wolnego oprogramowania). W stosunku do Mozilli w IceCat została zmieniona oprawa graficzna, która pozwala na odróżnienie tych dwóch przeglądarek, różne jest także logo IceCat. Wyszukiwarka wtyczek w IceCat pozwala jedynie na wyszukiwanie wolnego oprogramowania, co zmienia wykorzystanie obydwóch przeglądarek i ich możliwości. W GNU IceCat od wersji oznaczonej 3.0.2-g1 domyśle dodano certyfikat CAcert.org.

Przeglądarka GNU IceCat powstała na podstawie Mozilli Firefox, jednak posiada parę różnic, które odróżnia tą przeglądarkę of Mozilli, w bardzo znaczący sposób. GNU IceCat działa na zasadzie wolnego oprogramowania.’

Flock

Flock jest przeglądarka internetową, która działa na zasadzie silnika Gecko, podobny silnik jest używany w przeglądarce internetowej Mozilla Firefox.

Flock jest przeglądarką, która swoje zastosowanie skupia głównie wokół ludzi, którzy Pisza blogi oraz korzystają z serwisów społecznościowych, takich jak Flickr czy del.icio.us. Przeglądarka ta pozwala na ułatwione prowadzenie bloga oraz ułatwione korzystanie z serwisów społecznościowych, które wymagają dodatkowych wtyczek. Nazwa Flock w tłumaczeniu na język polski znaczy tyle co: gromadę, zjazd, stado (w określeniu do ptaków), kierdel (w określeniu do owiec) oraz tłum. Już sama nazwa sugeruje czego może tyczyć przeglądarka, która jest wykorzystywana do pisania blogów i korzystania z serwisów społecznościowych. Silnik przeglądarki Flock oparty jest na silniku Gecko, co znaczy, że strony będą wyświetlane podobnie jak w przeglądarce Mozilla Firefox. Najnowsza wersja Flock jest oparta na silniku Gecko, który został oznaczony wersją 1.9. Twórcy Flocka chcą, aby przeglądarka wczytywała strony o wiele szybciej na systemach Windows oraz Linux, ma to przewyższać szybkościowo (w otwieraniu stron) takie przeglądarki jak Mozilla Firefox czy Seamokney. Przeglądarka ta została przeznaczona dla osób, które korzystają w dużej mierze z serwisów społecznościowych i ma ona ułatwić pisanie blogów oraz korzystanie z serwisów, które skupiają duże ilości internautów. Przeglądarka została również wyposażona w możliwość czytania serwisów RSS.

Camino

Przeglądarka internetowa Camino została stworzona specjalnie dla systemu operacyjnyego Mac OS X. Przeglądarka ta bazuje na silniku Gecko, z którego korzysta praktycznie większość przeglądarek internetowych, w tym także Mozilla Firefox. Camino jest jednym z produktów, które powstały w Fundacji Mozilla.

Początkowo przeglądarka pod Mac OS X była tworzona jako natywna i uproszczona wersja Netscape Navigator, dlatego często Camino jest nzwayne przez jej posiadaczy „Navigatorem”. Projekt został anulowany praktycznie przed samym zakończenie, więc programista Mike Pinkerton rozwijał dalej projekt pod banderą wolnego oprogramowania. Początkowa nazwa Camino brzmiała Chimera, jednak musiała zostać zmieniona z powodu konfliktu nazw, jaki wywoływała starsza przeglądarka o tej samej nazwie. W Camino nie ma znanego graficznego interfejsu użytkownika, który bazuje na XUL (używanego w Mozilli Firefox), ale z natywnego GUI, który został oparty o Cocoa. Aktualną wersją Camino oznacza się numerem 1.6.7, wersja ta dostepna jest jako Universal Binary. Przeglądarka pozwala na przeglądanie stron internetowych w kartach i zapisywanie ich. Istnieje możliwość zablokowania wyskakujących okienek. Użytkownicy systemów Mac OS X uważają, że Camino jest o wiele lepszą przeglądarką, pod ten system operacyjny niż Firefox czy SeaMonkey.

Camino pozwala na o wiele lepsze przeglądanie Internetu i pozwala na podobne funkcje co Firefox. Camino został stworzony specjalnie pod Mac OS X i o wiele lepiej działa na nim niż Firefox.

IceWeasel

Przeglądarka internetowa IceWeasel jest dystrybuowana na system operacyjny Debian i jest ona na warunkach GNU LPG i można ją ściągać bez jakichkolwiek problemów, gdyż jest darmowa i nie jest chroniona prawami autorskimi.

Przeglądarka IceWeasel jest odpowiednikiem przeglądarki, która jest wypuszczana na systemy Windows Microsoft, czyli do Mozilli Firefox. Powodem powstania też przeglądarki jest spor między społecznością użytkowników Debiana, a Fundacją Mozilla. Projekt społeczności Debiana zdecydowała się na zmianę nazwy swojej przeglądarki z powodu posiadania przez Fundację Mozilla, prawa do posiadania nazwy Firefox, która jest znakiem towarowym. W 2006 roku Fundacja Mozilla zabroniła używania nazw swoich znaków towarowych dla programów, które zostały wykonane na podstawie modyfikacji, które za podstawę wykorzystują źródło Mozilli. Z powodu tego rozporządzenia produktu Mozilli nie są już wolnym oprogramowaniem w rozumieniu Wytycznych Debiana, które dotyczą wolnego oprogramowania. 13 listopada 2006 roku do repozytorium Debiana trafiła pierwsza wersja przeglądarki IceWeasel, która bazowała wtedy na Firefoxie 2.0. Nazwa przeglądarki jest parodią nazwy Firefox – fire (a angielskiego ogień) zostało zmienione na ice (z angielskiego lód), a natomiast Fox (z angielskiego lis) na weasel (z angielskiego łasica).

Przeglądarka internetowa IceWeasel pozwala na przeglądanie Internetu w systemu operacyjnego Debian i bazuje ona na innej przeglądarce, którą to jest Mozilla Firefox. Nazwa IceWeasel jest parodią nazwy Firefox.

Written by