Zalety i wady odtwarzaczy mp3/mp4

Zalety odtwarzaczy mp4

Istotą każdego odtwarzacza muzyki czy filmów jest dostarczenie nam rozrywki, czy umilenie czasu spędzanego na wykonywaniu rutynowych czynności. Tak więc zalety każdego tego typu urządzenia zależą od poziomu, w jakim stawiane przed nim zadania są realizowane. Współczesne mptrójki i mpczwórki są następcami wcześniej produkowanych przenośnych odtwarzaczy, przede wszystkim kultowych Walkmanów firmy Sony, które od początku lat 80. do końca lat 90. XX w. władały rynkiem przenośnego sprzętu audio. Współczesne miniaturowe odtwarzacze swoją popularność zdają się zawdzięczać  wytrzymałości na wstrząsy. Urządzenia te, zwykle zaopatrzone jedynie w słuchawki pozbawione zewnętrznych głośników umożliwiają indywidualny odbiór dźwięku, udostępniając jednocześnie wysokiej jakości brzmienie, a dzięki wykorzystaniu kompresji i pojemnym pamięciom, mogą pomieścić wiele godzin muzyki. Do bardziej pragmatycznych zastosowań odtwarzaczy należy funkcja dyktafonu, przydatna do nagrywania wykładów, czy w czasie przeprowadzania wywiadów. Użyteczność wykazują jednak tylko te modele urządzeń, wyposażone w mikrofon kierunkowy. Odtwarzacz mp3 może także wspomagać naukę języka w czasie, gdy zajmujemy się czymś zupełnie innym. Dzięki komputerowym syntezatorom mowy, każdy tekst obcojęzyczny możemy przetworzyć na strumień dźwiękowy, do późniejszego odsłuchania. Można w ten sposób słuchać też książek mówionych, czy nagranych audycji radiowych. Urządzenia wyposażone w tuner fm  pozwalają na słuchanie radia, a nawet zapis dźwięku w pamięci.
Dobrej jakości odtwarzacz mp4 umożliwia ponadto oglądanie teledysków, przeglądanie zdjęć czy odczyt plików tekstowych np. książek elektronicznych. Posiadanie markowego sprzętu znanej firmy może być także oznaką prestiżu społecznego. Dzieje się tak, gdyż stylistyka, wykonanie, specyficzne wzornictwo wszystkie te elementy składają się na kreowanie specyficznej mody, charakterystycznej dla elektronicznych gadżetów.

Wady odtwarzaczy mp4

W zależności od modelu odtwarzacza, można mówić o indywidualnych niedogodnościach, z jakimi musi radzić sobie przeciętny użytkownik. Spróbujmy jednak nieco uogólnić pewne spostrzeżenia. W zależności od rozmiarów, przeciwko nam mogą działać następujące elementy urządzenia: małe rozmiary wyświetlacza uniemożliwiająca zapoznanie się z listą odtwarzania czy korzystanie z różnych funkcji, gdy nie jesteśmy w stanie odczytać jej opisu. Ewenementem jest iPod Shuffle, programowo pozbawiony wyświetlacza, który jednak ma zaskakiwać użytkownika kolejnym utworem. W przypadku odtwarzaczy mp4 wady wyświetlacza zbyt mała jasność czy głębia kolorów mogą dyskwalifikować to urządzenie jako warte zakupu.
Kolejną niedogodnością jest czas pracy, który dla przeciętnego użytkownika zwykle jest zbyt krótki, żeby zapoznać się z całą listą odtwarzania. Nie jest jeszcze tak źle, gdy muzyki słuchamy względnie krótko, w czasie np. wyjścia do miasta po zakupy. Jeżeli jednak muzyka towarzyszy nam nieustannie, czas kolejnego ładowania akumulatora może się nam bardzo dłużyć. Ponadto, w przypadku tanich modeli pozbawionych własnego źródła zasilania, istnieje zagrożenie wylania baterii i uszkodzenia elektroniki. Jakość akumulatora jest istotna szczególnie w przypadku odtwarzaczy mp4 bardziej energiochłonnych. Starsze ogniwa charakteryzował efekt pamięci jeżeli z jakichś powodów cykl ładowania nie został zakończony, wówczas za kolejnym razem pojemność ulegała zmniejszeniu. Z tego powodu wymagały okresowego, wielogodzinnego formatowania. Nowsze ogniwa litowo-jonowe i litowo-polimerowe zużywają się przy każdorazowym pełnym rozładowaniu, stąd należy uważać, aby zawsze pozostało w nich trochę energii. Zmorą niejednego użytkownika jest wadliwe oprogramowanie gdy np. z czasem na ekranie, zamiast nazw piosenek zaczynają pojawiać się nieczytelne znaczki, interfejs zaś z tego samego powodu staje się nieczytelny jesteśmy stawiani przed koniecznością aktualizacji firmware. Często jednak ten zabieg wymaga instalacji na komputerze dodatkowego oprogramowania do aktualizacji, które też nie działa. Niestety, nie zawsze łatwo jest przewidzieć, które z tych kilku niedogodności nas spotkają, choćby ze względu obecność ukrytych wad fabrycznych sprzętu, ujawniających się dopiero z czasem.

Written by